Investeeri taastuvenergiasse!

Autor: Kristjan Velbri

Areng taastuvenergiasektoris on viimaste aastate jooksul enneolematult suured mõõtmed saavutanud. Investeeritud on miljardeid dollareid ning turule on toodud suurepäraseid tooteid, mida veel viis aastat ulmevaldkonda liigitati. See on ju iseenesest tore, aga tegelikult peaksime me enda käest küsima miks see meile kasulik on ja kuidas me seda ära saaksime kasutada. Muidugi on tore, kui meie õhk, vesi ja üldine elukeskkond on puhtam, kuid ma ei sihi üldsegi sinna. Jätame korraks keskkonnaprobleemid ja nende lahendamise sinnapaika. Minu küsimus on hoopis kuidas me saaksime selle pealt teenida. Kas sina juba teenid Ameerikas, Jaapanis või Euroopas toimuva tohutu taastuvenergiasektori laienemise pealt? Ei? Siis peaksid sa seda artiklit lugema.

Esimene asi, mis inimestel kasvavate turgude puhul tavaliselt pähe tuleb on ise millegi müüma hakkamine või kasvusektorisse palgaliseks minemine. Ehitus- ja kinnisvarabuumi ajal oli varasemast kordi rohkem ehitajaid ja kinnisvaramaaklereid. Üldise elatustaseme tõusuga kaasnes ka autostumine ning ka sellest haarasid paljud eestlased kinni uusi autosalonge rajades ja Saksamaalt kasutatud, kuid odavaid autosid tuues. Selliseid näiteid võib tuua lõputult, kuid need kõik eeldavad kardinaalset elustiili muutust ja millegi täiesti uuega tegelema hakkamist.

Paraku ei ole taastuvenergia puhul see asi nii lihtne, et avad poe ja hakkad päikesepaneele müüma. Nimelt ei toeta Eesti riik taastuvenergia abil elektrienergia tootmist. Taastuvenergia tootmisvõimsusele on küll olemas kindlad Euroopa Liidu poolt paika pandud kohustuslikud normid, kuid nende täitmist vastupidiselt Saksamaale Eestis ei toetata.
Kuid see ei takista meid raha tegemast. Kõige lihtsam moodus välismaal toimuvast tohutust arengust osa saamiseks on läbi aktsiatesse tehtud investeeringute. Kuigi enamik turuosalisi on tuleviku suhtes negatiivselt meelestatud ei pea ma olukorda sugugi halvaks. Otse vastupidi – praegu viiakse finantsturgudelt ära sinna tarbimislaenude ja kinnisvarabuumi ajal tugudele pumbatud üleliigne raha. Selle tulemusel on turud tugevalt langenud, viies endaga kaasa ka taastuvenergiasektorisse kuuluvad aktsiad. Praegune olukord pakub erakordset võimalust soetada endale positsioon järgmise 10 aasta kõige suurema kasvuga sektoris. Ja kõige parem on teha seda just Ühendriikide turgudel.

Aga miks just taastuvenergiasektor? Ja miks just USA aktsiad? Põhjuseid on mitmed. Esiteks on Ameerika Ühendriikide infrastruktuur iganenud ning vaatamata majandustegeuvse aeglustumisele on ka järgnevatel aastatel oodata elektritarbimise kasvu. Ka USAs on mitmed osariigid pannud paika taastuvenergiasihid, mis kohustavad energiakompaniisid tootma kindla protsendi elektrist kasutades selleks taastuvenergiatehnoloogiaid. Ajalugu on näidanud, et majanduslanguse ajal hakatakse investeerima justnimelt infrastruktuuri – see tähendab teede, elektriliinide, haiglate ja muu sellise kordategemist.
Kuid põhiline erinevus Euroopa ja Ühendriikide vahel on toetuste olemuses. Kui Euroopas paneb iga riik soodustused ise paika, siis ameeriklased on otsustanud riikliku tegevuskava kasuks. Just hiljuti heaks kiidetud taastuvenergia maksusoodustuste pikenduse suuruseks on 18 miljardit dollarit. See on ligikaudu 200 miljardit krooni! Käesoleva seadusega pikendati toetust geotermaal- ja tuuleenergiale üheks aastaks (ilmselt seda pikendatakse hiljem), kuid päikeseenergia sai järgmiseks 8 aastaks rohelise tule! Selle otsene tagajärg on see, et kõik maailma päikesepaneele tootvad firmad üritavad praegu Ühendriikide turule siseneda. Muidugi tähendab selline konkurents seda, et mõningad väiksemad firmad ostetakse suurte poolt üles, kuid see on pikemas perspektiivis positiivne, sest nii väheneb hindasid miinimumini suruv konkurents.. Seetõttu on oluline enne aktsiate ostmist natukene pinda kompida ja valida kõige parem. Mina ei nimetaks praegust olukorda aktsiaturgudel kaoseks vaid lähituleviku kõige suuremaks allahindluseks, millest osavõtmine on vabade vahendite olemasolu korral lausa kohustuslik.

Kui sa leiad, et see artikkel oli sulle kasulik ja arvad, et see on väärt lugemist, siis saada see kahele sõbrale edasi.

Be Sociable, Share!
Kristjan Velbri on investor ja inglisekeelse blogi, The Green Investing Blog, autor. Kui sa soovid "rohelisse" sektorisse kuuluvate aktsiatega raha teenida, siis mine http://www.howtoinvestgreen.com ">http://www.howtoinvestgreen.com

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 583

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga