Internetiturundus algajale

Autor: Kristjan-Paul Raude

Internetiturundus algajale

 

Online Marketing, SEO

Internetiturundus toob tulemusi

Internetiturundus on muutumas üha olulisemaks turundusvormiks ja nõuab seetõttu varasemast veelgi enam tähelepanu. Trendid turundusmaastikul näitavad kasvavaid kulutusi internetiturundusele ja väiksemat fookust offline turundusele.

Internetiturundus on saamas võtmesõnaks ettevõtte esindamisel online keskkonnas, kus enam ei piisa vaid ilusast kodulehest. Käesoleva artikli eesmärk on anda lihtne ülevaade internetiturunduse alustest.

Internet on muutunud käibemahult TOP1 turunduskanaliks UK-s ja USA-s. Eestis on see hetkel veel kolmandal kohal. Täna kasutab regulaarselt internetti 76% Eesti elanikest ja 16-74 aastastest on 21% internetist midagi ostnud. Online PR professor David Phillips Inglismaalt prognoosib, et 2015. aastal moodustab interneti müügimaht 22% Eesti kogumüügist. Seega ettevõtjad peavad juba täna mõtlema, kas firmade kodulehed ja nende turundusplaan seda toetavad.

Internetiturundus kujutab endast kaupade või teenuste turundamist interneti vahendusel. Põhivahendiks ettevõttele on õigesti läbi mõeldud, disainitud, küljendatud ja optimeeritud koduleht. Optimeerimine on oluline, et olla otsingumootorite nagu Google tulemustes esileheküljel. Põhjus on lihtne – 90% inimestest ei vaata kaugemale kui otsingutulemuste esimene lehekülg. SEO (Search Engine Optimisation ehk Otsingumootori optimeerimine) ja AdWords (Google makstud reklaam) aitavad kodulehte otsingutulemustes ettepoole seada. Hästi optimeeritud kodulehest üksinda ei ole siiski kasu. Selle sisu peab olema kvaliteetne (hea, läbimõeldud ja asjakohane tekst). Soovitatav on turundajatel ja ettevõtjatel minna Google’sse ja trükkida sisse oma firma tegevust iseloomustavad märksõnad. Otsige üles kodulehe positsioon. Kui see ei ole esimesel leheküljel, on asjad halvasti., kuna enamus info otsijaid ei leia teie kodulehte lihtsalt üles.

Offline turundus + Online turundus = edu

Offline turundus + Online turundus = edu

Olulise uuendusena võttis Google hiljuti kasutusele „Google Penguin’i“, mille eesmärk on vähendada otsingutulemustes veebilehti, mis kasutavad ebaausaid vahendeid SEO tegemisel, nagu veebis esinemine otsingusõnaga, mida lehel ei eksisteeri, esinemine paljude märksõnadega, peidetud tekstid, kontekstiväline sisu , kopeeritud sisu, massiline linkimine jm. Google jaoks on nüüdsest olulisemad teised tegurid:

  • Värske sisu
  • Asjakohased märksõnad
  • Sotsiaalsed lingid

Seega tasub vältida ebaloomulikku ja ebaausat SEO’d, mis võib kokkuvõttes ettevõtte veebilehe Google jaoks „nähtamatuks“ muuta. Seda saab võrrelda dopinguga – saad kiiresti paremad tulemused nii kaua, kuni sellest teada saadakse. Peale seda võid saada Google’i poolt nn “võistluskeelu”.

 

Eduka internetiturunduse alused

A – “Advanced Technologies for internet marketing” ehk kõigepealt on oluline hea koduleht, mis oleks hea disainiga, funktsionaalne, kasutajasõbralik ja kergesti leitav. On rida lisavidinaid, mis kliendid minema peletab, näiteks erksad värvid, pop-up’id, automaatsed helid, pikad animatsioonid jm. Sellistest lisadest tuleks võimalusel hoiduda. Need võivad endale tunduda lahedad, aga külastajale ülepakutud ja häirivad. Hea koduleht pakub kliendile kiiret ja asjakohast infot ettevõtte kohta.

WSI - We Simplify the Internet

WSI Internetiturundus

B – “Building targeted traffic“ ehk kodulehele on külastajaid vaja saada. Selleks kasutatakse süsteeme ja tooteid nagu SEO (Otsingumootori optimeerimine), AdWords, blogid, sotsiaalmeedia jm, et teha koduleht nähtavaks ja sihtgrupile kättesaadavaks. Optimeerimine on üldjoontes pikaajaline ja teadmistel põhinev töö. Head tulemused saadakse põhjalikult läbimõeldud ja järjepideva tegevuse käigus. Juba kodulehte luues tuleks mõelda optimeerimisvõimalustele.

C – „Conversion architecture” ehk tulemuste saavutamine. Igal kodulehel on oma eesmärk, kas päringu saamine, registreerimine uudiskirjale, info küsimine, info jagamine või lihtsalt toote/teenuse müük. Kodulehte luues tasub mõelda, kas leht toetab soovitud eesmärki. Ei ole oluline mitu klikki tehti kodulehel, hoopis tähtsam on, mis kasu need klikid ettevõttele tõid – mitu klienti? Mitu päringut? Kui palju raha? Lisaks tasub jälgida kodulehe külastatavuse statistikat (nt Google Analytics), mis näitab klientide käitumist su kodulehel. Vastavalt numbritele saab teha vajalikud muudatused.

Internetiturunduse ABC on lihtne spikker efektiivsele turundajale internetis. On äärmiselt oluline täita kõike kolme punkti – ainuüksi hea ja ilusa disainiga kodulehest on vähe kasu, kui seda miljonite lehtede seast üles ei leita.

Üks märkus veel: oluline on meeles pidada, et internetis on väike ja suur firma potentsiaalsele kliendile võrdselt kättesaadavad. Ekraan on üks, millest klient vaatab kodulehte ehk virtuaalset kontorit ja klienditeenindust. Mõelge natuke selle peale, kui palju kulutatakse kontori välimuse, mugavuse ja leitavuse peale. Kui palju aga kodulehe peale, kus võib käia kordades rohkem kliente tooteid ja teenuseid uurimas? Selleks, et kliendid jõuaks sinuni on  vaja osata oma kodulehte õigesti optimeerida ja segmenteerida. Optimeerides on võimalused otsingutulemustes esirinda saada suurel ja väikesel ettevõttel võrdsed. AdWordsi puhul tasub väikeettevõttel pigem keskenduda nišile. Selge positsioneering ja kitsam segment  tagab jõudmise just sinu toodetest/teenustest huvitatud inimesteni.

Millal kasutada professionaalsete internetiturundajate abi? Mõne lihtsama ülesandega on võimalik oma jõududega hakkama saada, kuid numbrite süvaanalüüsis ja tegevusplaani koostamises on soovitatav kasutada internetiturunduse agentuuri teenust. Lisaks on SEO, AdWordsi, sotsiaalmeedia, e-maili turunduse jm haldamine ühele ettevõttele aeganõudev protsess, mis segab põhitööd.

 

TOP 5 nõuannet internetiturunduse algajale on:

1)   Planeeri optimeerimisvõimalusi juba kodulehte luues

2)   Koduleht olgu hea disainiga, funktsionaalne, kasutajasõbralik ja kergesti leitav

3)   Väldi segavaid lisavidinaid nagu erksad värvid, pop-up’id, automaatsed helid, pikad animatsioonid jm

4)   Värske ja hea sisu tõstab positsiooni otsingumootorites

5)   Kui ise jääd hätta, kasuta professionaalset abi

 

Internetis on täna kõige populaarsem tegevus info otsimine. Esindatus otsingumootorite  esileheküljel ja hea koduleht aitavad ettevõtetel jõuda suurema auditooriumini ja suurendada seeläbi müüki. Internetiturunduse ABC on abiks turundajale efektiivsete tulemuste saavutamisel ja ettevõtte jätkusuutliku arengu tagamiseks.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Kristjan-Paul Raude on WSI Internetiturundus agentuuri "http://www.wsionline.ee " üks asutajatest. Koos WSI tiimiga aitab ta Sinu ettevõtte müüginumbreid stabiilselt kasvatada, kasutades efektiivset internetiturundust. Uuri lähemalt - www.wsionline.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 1188

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga