Internetilehe kasutustingimused -milleks veel need?

Autor: Reet Rattur

Internetilehe kasutustingimused – milleks veel need?

Kas internetilehe kasutus- või lepingutingimused on Sinu arvates täielik mõttetus või vastupidi, oled oma internetilehe kaudu kaupu ja teenuseid pakkudes need tingimused oma lehele juba muretsenud?
Ehk ei ole Sa kasutus- või lepingutingimustele isegi varem mõelnud. Arutleme, miks neid siis võiks vaja minna.

Kui esmapilgul formaalsena tunduvatest asjadest rääkida, siis mõtleme alati kõigepealt, kas nende puudumisest võib ka mõni sisuline kahju tekkida.
Mis siis ikka juhtub, kui minu internetilehele ilmub kodanik, kes otsustab osa minu internetilehe teksti ilma minu loata kopeerida, seda natuke „mudida“ ja üles riputada oma internetilehele või edasi müüa. Väga lihtne, kuid ebaseaduslik viis oma lehele sisu hankimiseks ilma liigse vaevata! Näiteks kopeerin kliendilepingu tingimused E-juristi lehelt http://www.e-jurist.ee ja kasutan neid oma teenuste pakkumiseks. Ehk õnnestub ebaseaduslikult kopeeritud teksti abil isegi kopsakas summa teenida. Kõrvaltvaatajal tekib küsimus, kes on siis teksti autor ja kumma internetilehe tekst on originaalne. Kas moonutatud info on veel õige ja kas see võib teha kahju ka autorile? Palju hullem on lugu, kui paigaldad oma internetilehele kuluka süsteemi või kalkulaatori ning see kopeeritakse raha teenimiseks hoopis teisele lehele. Oled mõelnud, kas see on ainult oht või reaalsus?

Kui Sa müüd oma internetilehe kaudu kaupu või pakud teenuseid, siis kuidas on tagatud Sinu kui müüja õigused saada küsitud tasu. Kui müüd tarbijale, siis saad kehtivate seaduste alusel küsida ettemaksu ainult 50% osas kauba hinnast ja ülejäänud summa laekumiseks tegelikult tagatis puudub. Kuidas äratad usaldust enda vastu oma kaupade või teenuste ostjas? Kas pakud garantiitingimusi, võimalust kaup üle vaadata, teenusega enne ostu lähemalt tutvuda ja võimalust lepingust taganemiseks ning kes kannab sel juhul kulud. Milline on vastutus rikkumise eest – näiteks, venitatakse tasumisega, ei täideta garantiitingimusi, ei tooda kaupa õigel ajal kohale või ei võeta seda vastu jne.

Kui Sa ei ole neid küsimusi enda jaoks läbi mõelnud ja oma internetilehele kirja pannud, siis pead neid iga kord eraldi ostjale selgitama või lootma, et Sinu kaupade ja teenuste ostjad on heausksed ja alati maksejõulised ning ostudega kunagi probleeme ei teki. Tänases majanduskeskkonnas on seda loota ehk liiga „sinisilmne“.

Kui Sa ei müü kaupu ja teenuseid internetilehe kaudu, kuid annad internetis vaid infot enda ja enda poolt pakutava kohta, siis kas ei ole kasulik kohe samas näidata, millised Sinu poolt pakutavad müügitingimused on. Ehk äratab see võimalikus ostjas rohkem usaldust Sinu vastu. Paljud müüjad on kasutanud oma internetilehti väga arukalt, pannes neile välja juba ka oma müügilepingu või kliendilepingu tingimused, ehkki lepingut internetis ei sõlmita. Sel juhul saad arve esitamisel vaid neile tingimustele viidata ning ei ole „paksust lepingust“ asjatut tüli ostjale ega müüjale, ära jääb ka ebamugav lepingutingimustes sorimine. Need lepingutingimused lihtsalt on olemas kusagil (internetilehel), kus kõik saavad neid alati lugeda ja neid tingimusi kasutatakse tegelikult väga harva – ainult siis, kui keegi tõesti kokkulepet rikub.

Veel on internetimüügi puhul tähtis seadusandlik pool, kuid see jääb oma mahukuse tõttu kahjuks artiklist välja. Lühidalt öeldes, on erinevaid nõudeid, mida sidevahendi kaudu, seega siis ka interneti vahendusel kaupu müüv ettevõtja täitma peab. Lisaks veel isikuandmete pool, kui küsite registreerumisel ka kliendiandmeid, neid kogute ja edasi annate. Rääkimata kliendi või kasutaja nõusolekust hilisemate müügipakkumiste saamiseks.
Seda kõike saab enamikus lahendada mõne oskuslikult ja võimalikult lihtsalt kokku pandud tekstiga internetilehel, mis sõltub muidugi kaupade ja teenuste spetsiifikast ja sellest, kuidas neid müüa – internetis või mujal.
Meie saime oma kogemused mitme „suure tegija“ internetilehe täiendamisest ja lepingutingimuste koostamisest internetis kasutamiseks. Puutusime kokku ka järelevalveametite nurinaga, kuid õnneks leidsime lahendused. Ärisaladuse tõttu neid lähemalt kirjeldada ei saa.
Seega oleks väga mõistlik igal internetilehe omanikul mõelda, kas vajalikud kasutus- või lepingutingimused on tema lehel juba olemas või tuleks enda ja oma ostjate riskide paremaks maandamiseks, õigusaktide järgimiseks ja oma usaldusväärsuse tõstmiseks need tingimused muretseda.
Kui soovid nõu, vaata lähemalt E-jurist http://www.e-jurist.ee.

Reet Rattur, OÜ E-jurist, lepinguõiguse asjatundja ja interneti õigusabi pakkuja

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 723

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga