Inimese väärtus vähem kui 0,01 senti

Autor: Aivar Pehme

Ja tõepoolest niimoodi tundub see olevat – inimese väärtus on peaaegu nullilähedane. Ja kohe seletan miks.
Nimelt on elutempo tohutult kiireks muutunud igas eluvaldkonnas. See puudutab olulisel määral ka personalivaldkonda. 15 aastat tagasi hinnati inimest inimesena. Mitte kõik ei osanud koostada cv-d ning seepärast kutsuti enamus tööotsijaid intervjuule ning lasti neil täita vastav ankeet hariduse, kogemuse ja oskuste osas. Ankeedi põhjal viidi läbi vestlus ning selgitati välja, kas inimene sobib vastavale ametikohale või mitte.
Tänaseks aga on peamine märksõna cv. Kõik, kes soovivad töökohale ligipääsu, peavad saatma oma cv. Ning enamusele, kes oma cv saadavad, saadetakse ka tüüpvastus, milles räägitakse sellest, et valituks osutus teine kandidaat.. Ja mille põhjal siis enamus kandidaate välja praagitakse? Eks ikka paberi järgi. Sellesama väljaprinditud CV põhjal otsustatakse ära, kas inimene sobib või mitte.
Minul isiklikult on 15 aastat kogemust personali valikul ja ma ei suuda mõista, kuidas on võimalik enamus valikuid ära teha paberi põhjal? Ma nõustun, et mõne üksiku ja väga konkreetse otsingu puhul on see isegi mõeldav, näiteks kui otsitakse veoautojuhti, siis ainult B-kategooria juhiloaga pole tõesti võimalik seda tööd teha. Aga kui otsitakse töötajat administratiivpoolele, siis sellist valikut teha ainult paberi põhjal on ilmselgelt väär. Isiklikest kogemustest võin öelda, et inimesed on suutelised palju enamaks kui arvatakse. Ma näiteks tean üht meest, kes omandas hariduse kehakultuuri valdkonnas ja oleks pidanud kõigi eelduste kohaselt töötama ainult ja ainult kehalise kasvatuse õpetajana. Aga samas oli tal kindel soov leida töö pangandussektoris ning tänapäeval on ta tööl juhtival kohal panganduses. Kas ainult paberi põhjal oleks olnud selline töökoht võimalik? Ei, kindlasti mitte, sest tal puudus vastav erialane haridus, kogemusest rääkimata. Aga inimeses oli sisu ning kõik eeldused selles valdkonnas suurepäraselt hakkama saamiseks. Kui teda poleks omal ajal töövestlusele kutsutud, siis tänasel päeval puuduks meil panganduses üks särav rahandusgeenius.
Kogu selle eelneva jutuga tahan ma öelda seda, et kogu personali valik on Eestis tohutu tempo tõttu suuresti alla käinud. Inimesi ei väärtustata piisavalt, st ei pingutata selleks, et enamiku kandidaatidega kohtuda vaid piirdutakse mõne üksikuga, kes paberi järgi tunduvad kõige enam sobivat. Teisiõnu väärtustatakse enam paberit kui inimest, mistõttu inimese väärtuseks võib lugeda tavalise A4 paberilehe hinna, mis on vähem kui 0,01 eurosenti.
Loodetavasti Eestis see trend muutub ning ühel hetkel saadakse aru, et paber ei näita kõike ehk siis paberi järgi ei saa tuvastada inimese suhtlemisoskust, haritust, enesekindlust jms. Personalivalikul peaks tulevikus võtma rohkem aega inimeste jaoks, sest suurepärased tulemused organisatsiooni hüvanguks annavad siiski inimesed, mitte paberid.

Be Sociable, Share!
Aivar Pehme, Reichmann OÜ

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 475

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga