Hoidke oma andmete ajalugu!

Autor: Tõnis Ormisson

Olen olnud tõsiselt üllatunud, leides, et päris mitmed Eesti mõttes suured ettevõtted ei ole kuigi tõsiselt mõelnud oma (müügi)andmete ajaloo hoidmisele. Isegi kui üsna aktiivselt ja mõistlikult tegeldakse jooksvate numbrite analüüsimise ja protsessimisega, tekib sageli hämming, kui on vaja mingeid numbreid kolme või enama aasta tagusest ajast.

Trendid on analüüsimisel kasulikud!

Eks reeglina ei ole pikema ajaloo (müügi)numbreid ju vaja igapäevases planeerimises. Küll aga on pikemate trendide jälgimine väga kasulik, kui teete kogu järgneva aasta või miks mitte mitme aasta prognoose.

Eriti tahab käsi haarata pikema ajaloo järele just tänases majandusolukorras, kus näeme üldise konjuktuuri pöördepunkte.

Kuidas on lood Sinul?

Kas Teie näiteks oskate vastata täna küsimusele, mismoodi käitusid Teie ettevõtte müügimahud eelmise sarnase turuolukorra ajal (nt vene kriisi ja selle järgsel ajal 1998-2000)?

Kui oskate, olete ilmselt paljude teistega võrreldes üsna heas seisus ning saate kasutada õppetunde eelmistest rasketest aegadest. Samuti saate praegu hakata planeerima järgmist tõusuperioodi ja kasutada selles hea sisendina olemasolevaid andmeid 2000.-2007. aastast.
Pikema ajaloo kogumisel vähenda detailsust

Mõistlik on oma igapäevaselt kasutatavad andmed sel eesmärgil arhiveerimisel mõnevõrra lihtsustada ning grupeerida. Pikemal planeerimisel ei ole vaja nii palju detaile, kuivõrd just laiemat pilti. Samuti säästab see andmete arhiveerimise keerukuse ja ruumiprobleemi.

Hakkake andmeid koguma

Seega soovitan kõigil ettevõtjatel, kes vähegi puutuvad kokku oma müügitöö planeerimisega, vähemalt korra aastas kontrollida üle, et viimase aasta olulisemad andmed saaksid salvestatud mõnda pikema ajaloo andmebaasi/faili, et neid vajaduse tekkimisel oleks lihtne leida. Kui teete seda esmakordselt, siis katsuge koguda ka koondandmed eelnenud aastate kohta. Korrake seda rutiini vähemalt kord aastas ning uskuge, selliste andmete olemasolu eest olete kunagi endale väga tänulik!

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 315

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga