Hea copy 10 käsku

Autor: Margus Värav

Enne mis tahes reklaamteksti ehk copy kallale asumist tuleb endale põhjalikult selgeks teha, MIS on su toode, KES on selle ostja ja MIDA ta peaks pärast sinu copy läbilugemist tegema, mõtlema või tundma. Ja siis hakka kirjutama.

1. Pealkiri – Pealkiri on uks, mille klient peab avama. Kui sul ei õnnestu pealkirjaga oma klienti, olgu siis võlutult või šokeeritult, edasi lugema panna, siis ei ole kõigel muul mingit mõtet – ära jäävad nii tellimised, klikkimised, helistamised kui ka kõik muu, mille pärast sa nii palju vaeva oled näinud. Seepärast kulubki kõvematel copywriter’itel pealkirjade peale kuni 90 protsenti reklaamtekstile kulutatud ajast.

2. Räägi oma lugejaga – Hea reklaamtekst kõlab sinu kõrvus nii, nagu räägiks neid sõnu üks vana sõber, kelle arvamus sulle vägagi korda läheb. Kirjuta copy valmis, loe see oma sõbrale ette ja küsi, kuidas mõjus? Kui ei mõjunud, kirjuta uuesti jne.

3. Räägi selgelt – Hoolitse selle eest, et kõik pakkumise üksikasjad, üleskutsed tegevusele, garantiitingimused jne oleksid üheselt mõistetavad. Segane sõnum äratab kahtlust, mis pole just parim lähtekoht positiivse ostuotsuse kujundamiseks.

4. Kasuta lihtsaid sõnu – Ametlik kirjakeel ja “Võõrsõnade leksikonist” väljatuhnitud sõnade kasutamine võib küll ülemusele või endisele kirjanduse õpetajale muljet avaldada, kuid müüginumbritele need hästi ei mõju. Seetõttu on targem neist eemale hoida.

5. Räägi lühidalt – Vana sõbrana rääkimine ei tähenda tüütut latramist. Ütle kõik, mis sul öelda on, ja tee seda nii lühidalt kui võimalik.

6. Mõtle inimloomusele – Kuigi klient on kuningas, on temalgi oma nõrkused. Nii näiteks kardab enamik inimesi suurepäraseid võimalusi maha magada. Seepärast võiks su pakkumine kehtida mitte igavesti, vaid näiteks reedel kella 14-ni. Aga inimesed kardavad, armastavad, ihaldavad jne paljusid teisigi asju. Mõtle selle peale.

7. Kaitse oma lugu – Võimalusel kasuta julgelt kõikvõimalike uuringute tulemusi, ekspertide ja õnnelike kasutajate soovitusi, et reklaamtekstis esitatud väiteid kõlavamalt esile tuua.

8. Keskendu eelistele – Ostmine on enamasti emotsionaalne tegevus. Seetõttu peab copy inimeses kõigepealt tekitama (meelde tuletama) vajaduse selle toote järele ning siis leidma talle ratsionaalsed argumendid tekkinud ostusoovi realiseerimiseks. Kõige efektiivsem viis positiivse emotsiooni esile kutsumiseks on rääkida toote eelistest.

9. Pea meeles oma eesmärki – Ära unusta hetkeksi, mida sa oma copy’ga soovid saavutada. See teadmine aitab keskenduda ning kiiremini parema tulemuseni jõuda.

10. Kasuta P.S.-i – Kui soovid oma copy’s midagi eriliselt esile tõsta, siis paiguta see P.S.-i taha – mingil põhjusel pööravad inimesed sellel real olevale tekstile erilist tähelepanu.

Kui oled oma ihu ja hingega kirjutatud copy valmis saanud, siis oleks hea, kui sul oleks võimalus (näiteks järgmisel hommikul) see enne avaldamist korra veel üle lugeda. Ja siis küsi endalt, kas seda kõike saab veel lihtsamalt ja lühemalt öelda. Kui ei, siis on copy valmis. Kui jah, hakka otsast peale. Jõudu!

Be Sociable, Share!
Margus Värav on copywriter, kes tegeleb reklaamtekstide koostamisega üle 12 aasta. Rõõmuga.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 524

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga