Granaatõun – tervistab südant, veresooni ja eesnääret

Autor: rangadevi dasi

Granaatõun – tervistab südant, veresooni ja eesnääret

Granaatõun, vanas saksa keeles ka paradiisiõunaks nimetatu, on üks vanimatest inimkonna kultuurtaimedest ja ravivate omadustega puuviljadest. Idamaades peetakse granaatõuna siiamaani surematuse ja sensuaalsuse sümboliks. Ameerika Ühendriikides on granaatõuna aromaatne mahl muutunud nüüdseks aastakümne mahlaks. Granaatõuna populaarsuse tõusu on kindlasti oluliselt mõjutanud see, et viimastel aastatel on avaldatud üle 250 teadusliku uuringu, mis kõik näitavad granaatõuna oluliselt kasulikku mõju inimorganismile.
Granaatõunas on eriti palju polüfenoole, inimese tervisele positiivselt mõjuvaid taimse päritoluga keemilisi ühendeid. Granaatõuna mahla polüfenoolid mõjuvad efektiivselt järgmiste hädade puhul:
– rakkude vananemine
– kroonilised põletikulised protsessid
– vähkkasvajad, eriti eesnäärme vähk, rinnavähk ja leukeemia
– ateroskleroos ja südame-veresoonkonna haigused

Granaatõunamahlas sisaldub tunduvalt rohkem antioksüdatiivseid kaitseaineid kui punases veinis, rohelises tees, jõhvikates, mustikates, noni- ja apelsinimahlas.

Terved veresooned, terve süda
Südame-veresoonkonna haigused vähendavad enneaegselt olulisel määral elu kvaliteeti ja on sagedaseks surma põhjuseks. Ameerika Ühendriikides 80000 meditsiiniõega läbiviidud suur uuring näitas, et tervisliku eluviisi ja köögi- ja puuviljarikka toidu abil on võimalik vältida üle 80% südameinfarktidest.

Paljud prekliinilised ja kliinilised uuringud on näidanud, et granaatõuna mahla saab kasutada südame-veresoonkonna haigusi ennetava ja isegi takistava vahendina.
Näiteks Kalifornia ülikooli juhuslikustatud platseebokontrollitud pimeuuring, mis 2005 nimekas ajakirjas Journal of Cardiology Sumneri ja kaastöötajate poolt avalikustati, näitab, et koronaarsete südamehaigustega inimestel paranes südamemuskli verevarustus 17% pärast
seda, kui nad olid igapäevaselt hakanud jooma 250 ml granaatõuna mahla; sama uuringu granaatõuna mahla mitte tarbivas kontrollgrupis muutus verevarustus aga 18% kehvemaks. Stenokardia rabanduste arv vähenes seeläbi poole võrra.

Granaatõun aitab vältida eesnäärme vähki

Juba aastakümnete vältel on tuntud, et köögi- ja puuviljades sisalduvad looduslikud taimsed toitained takistavad vähirakkude arengut. Granaatõun on nende omaduste poolest üks parimatest; eesnäärme vähi puhul pole hoolimata vasturääkivatest toitumissoovitustest ja uurimistulemustest ühtegi kahtlust granaatõuna mahla positiivsetes omadustes.
Lisaks suurele hulgale positiivsetele uuringutulemustele on granaatõun ilmutanud oma suurepäraseid omadusi ka nende eesnäärmevähi haigete juures, kellel pärast
primaarset teraapiat (kiiritamine, operatsioon) haigusprotsess uuesti edasi arenema hakkas: 48 eesnäärmevähihaige patsiendi uurimisel selgus, et granaatõuna mahla tarbimine pikendas peaaegu neli korda, 39 kuuni, aega, mille jooksul eesnäärmele iseloomuliku antigeeni (PSA) arv kahekordistus. 2006a. sai Los Angelese California ülikooli meeskond eesotsas Allan Pantuck’iga ajakirjas „Clinical Cancer Research“ teatada: „ See ei ole küll ravimine, aga mahl on ilmselgelt avaldanud olulist mõju kasvaja arenemisele
On teaduslikult tõestatud, et fermenteeritud granaatõuna polüfenoolid vähendasid kuni 90% vähi laienemist eesnäärmevähi rakukultuurides.

Granaatõun on kliinilistes uuringutes ennast tõestanud kõige efektiivsema ja kõige paremini uuritud puuviljana, olles efektiivne krooniliste põletike, südame-veresoonkonna haiguste, ja nii hormoonsõltuvate kasvajate nagu rinna- ja eesnäärmevähi kui ka (prekliiniliste) kopsu-, naha- ja sooltevähi puhul.
Eesnäärmevähi puhul on granaatõun uuringute põhjal kasulikeim puuvili. Uusimad uuringutulemused osutavad huvitavatele perspektiividele hormoonravile allumatute eesnäärmevähi vormide osas. Granaatõun on ehk otstarbekaks sünergeetiliseks täienduseks tavapärasele teraapiale.
Loomulikult ei väida uuringud, et granaatõun oleks iseseisev ravivahend või asendaks klassikalisi ravivorme. Siiski on see neile mõttekaks ja efektiivseks täienduseks. Ka on granaatõun väga sobiv profülaktilise vahendina kasutamiseks, eriti eesnäärme- ja rinnavähi ohu korral.

Loe kogu artiklit koos paljude näidetega kiinilistetst uuringutest: http://www.vasati.co.ee/granaatoun.html

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 601

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga