Füüsiline aktiivsus raseduse ajal tuleb sulle kasuks

Autor: rasedus.eu

Mõningane kehaline aktiivsus raseduse ajal tuleb kasuks

Kui sa hoolid enda ja oma laspe tervisest, siis sobiv füüsilise aktiivsuse programm tuleb päevakorda võtta kohe peale seda, kui sa oma rasedusest teada saad. Asjakohane kehalise aktiivsus kätkeb endas järgmiseid postiivseid mõjusi:

  • Tugevndab su südame-veresoonkonda. Mõistlik kehaline aktiivsus mõjub väga postiivselt su südamele ja veresoonkonnale. Tugev süda ja tugev vereringlussüsteem vähendab väga suurel määral kahe raske haiguse riski: rasedusdiabeet ja kõrgvererõhutõbi.
  • Tervisele ohutu kaalutõus. On loomulik, et rasedusega kaasneb teatud kaalutõus. Enamasti jääb see kümne kilogrammi piiresse. Tihti tõuseb raseda kaal aga palju rohkem. Seetõttu tasub füüsiline aktiivsus ka raseduse ajal au sees hoida, mis hoiab su kaalutõusu normi piires.
  • Rasedusega nõrgenevad vaagnapiirkonna lihased ja sidemed. Treeningud raseduse ajal, eriti keskendumine vaagna piirkonnale ja kõhulihastele parandab ja tugevndab ala kõhulihaste ja vaagnasidemete toonust. Hästi mõjuvad istesse tõusud ja vaagna piirkonna  ülesse tõsted selili olles (vaata pilti). Samuti leevendab see vaagnapiirkonnas tekkivaid pingeid.
  • Lihtne töö raseduse ajal. On tehtud nii mõnedki uuringud, mis kinnitavad, et mõistlik ja tervislik füüsiline aktiivsus võimaldab naistel lapseootuse ajal kerget tööd teha. Füüsilised harjutused tõstavad kehas ka endorfiini taset, mis tekib kehas füüsilise tegevuse käigus. See aine leevendab valu ja tekitab rahuolu tunnet. See on nagu keha enda poolt produtseeritud morfiin.

Nüüd, kui sa tead, et asjakohane trenn raseduse ajal on su organismile ja lapsele kasulik, siis tahad sa teada, milliseid harjutusi ja füüsilisi tegevusi peaksid sa tegema. Järgnevad füüsilised tegevused on su rasedusele kasulikud ja ei kätke endas mingisugust ohtu:

  • Kõndimine. Kõndmine on kindlasti parim ja kõige lihtsam füüsiline tegevus raseduse ajal. Kõdimine suurendab hapniku hulka veres ja teda loetakse kõige kasulikumaks tegevuseks raseduse ajal, võrreldes teiste füüsiliste tegevustega, mis muidugi ei tähenda seda ,et teised harjutused kõrvale peaksite jätma. Jalutamine peaks olema iga raseda naise päevakavas ja see peaks kestma 30-45 minutit. Parim aeg jalutamiseks on varahommikud või hilisõhtud. Kõndimise kohapealt pole teada mingeid piiranguid. Jalutamisega võid tegelda kogu lapseootuse vältel.
  • Treppidest ülesse-alla käimine. Kuigi treppidest ülesse-alla käimist ei liigitata tavaliselt kehaliste tegevuste hulka, siis siiski tõstab see su keha toonust, eriti jalgade ja vaagnapiirkonna lihaste toonust.  Samuti eemaldab see pingeid, mis tekivad vaagnapiirkonda.
  • Kõhulihaste harjutused. Ühed väga head ja soovitatavad harjutused. Tugevad kõhulihased aitavad raske kõhuga toime tulla ja peale rasedust kiiresti oma vormi tagasi saada. Tugevad kõhulihased aitavad ka sünnitusele kaasa: nimelt takistavad tugevad kõhulihased kõhul longu vajuda.
  • Vaagnapõhja lihaste treenimine. Vaagnapõhi moodustub lihasekihtidest, mis toetavad emakat, soolestikku ja põit. Raseduse ajal peab vaagnapõhi ja seal paiknevad lihased suurt pinget taluma, seetõttu on hea, kui need sul treenitud on. Tõmba vaagnapõhjalihaseid sissepoole ja pinguta neid otsekui uriinijoa peatamiseks. Hoia lihaseid viis sekundit pinges, seejärel lõdvesta. Püüa teha neid harjutusi viie kaupa kümme korda päevas. Ära tee neid aga siis, kui ka tegelikult urineerid.

Need harjutused on raseduse ajal ohtud ja neid soovitatakse teha. Jäta meelde, et kõik harjutuse, mis on seotud tugeva ülesse-alla liikumisega (kohapeal) ja hüppamisega, peaksid ära unustama.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 614

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga