Ettevõtja ja palgatöötaja peamised erinevused

Autor: Aivar Pehme

Selge on see, et kõik inimesed ei saa olla ettevõtjad ja tegelikult ei peagi. Küll aga on ilmselge, et tänapäeval päris ilma ettevõtluseta ka hakkama ei saa. Teoorias muidugi saab, aga sellisel juhul peaks riik kõiki inimesi nö palgal pidama. Sellisel puhul aga peaks olema tegemist sotsialistliku või kommunistliku riigikorraga ning riik juhiks inimesi õitsengu poole. Kaasajal selliseid riike ei ole palju ning enamus riikides on siiski eraettevõtlus see peamine majandust elavdav jõud.
Üldiselt kogu maailmas saavad inimesed tööd valdavalt ettevõtlussektoris. Eesti on sedavõrd väike, et siin töötab väga suur hulk inimesi ka avalikus sektoris. Seisuga 31.12.2009 oli avalikus teenistuses kokku 28 632 inimest (see moodustab Eesti tööjõulisest elanikkonnast ca 5%). Kes aga riigitööle ei saa, peavad raha saamiseks kas olema ise ettevõtjad või töötama eraettevõtluses. Järelikult peab olema päris palju neid inimesi, kes ettevõtlusega tegelevad. Eestis on praegu ca 110 tuhat äriühingut ja 35 tuhat FIE-t, seega hinnanguliselt on meil ca 150 tuhat ettevõtlikku inimest.
Mille poolest siis ettevõtjad teistest erinevad? Siinkohal mõned mõtted:

1. Ettevõtjatel on raha ettevõtlusega tegelemiseks.
See pole alati primaarne, kuid selge on see, et lihtsam on ettevõtet käima saada, kui on mingi algkapital.

2. Ettevõtjad julgevad riskida.
See on omadus, mis tegelikult väga paljuski määrab. Enamus inimesi kardab ebaõnnestuda. Siin mängib vist liiga suurt rolli eestlaste mingi jonn ja soov olla “naabrist parem”. Kartuses olla “kehvem” ning saada teiste naerualuseks, ei alustata ettevõtlusega parem üldse. Siin on kindlasti oma põhjus ka temperamendis. Kuivõrd eestlane on loomult rahulik, aeglane ja kaalutlev, siis isegi kui tal on mingi idee, mida justkui võiks kunagi realiseerima hakata, siis.. Senikaua kui ta mõtleb, teeb keegi sarnase asja ära ja nüüd on selge, et pole mõtet enam seda proekti edasi kaaluda.

3. Ettevõtjad näevad võimalusi.
Tõenäoliselt kõige olulisem erinevus ettevõtja ja palgatöötaja vahel on see, et ettevõtja peab olema optimist. Eriti tänases majandussituatsioonis, kus pidevalt tuleb negatiivseid signaale, statistilised numbrid on hirmuäratavad jne. Ettevõtja hingega inimene näeb sellises olukorras võimalusi, kuidas ta saab selles olukorras äri alustada ning raha teenida! Teised inimesed näevad aga probleeme ja takistusi alustamisel, mis tähendab seda, et lõppkokkuvõttes nad ei alusta kunagi ettevõtlusega.

Kuigi Statistikaameti andmetel on ettevõtete arv Eestis pidevalt kasvanud, siis ei ole see kaugeltki mitte piisav hulk selleks, et Eestit jõukaks muuta. Ettevõtlus peaks elavnema sel määral, et kõik inimesed, kes vähegi viitsivad ja tahavad, saaksid tööl käia. Seega, kes veel ei ole alustanud ettevõtlusega, kuid on mõtteid mõlgutanud sel teemal siis – tuld!

Be Sociable, Share!
Aivar Pehme, Reichmann OÜ

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 470

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga