Eraisiku investeeringud maksuvabaks – mis ja millal?

Autor: Arno Lainemäe

Alates 1.jaanuarist 2011.a on kehtib eraisiku investeeringute tulumaksuvabastus. Mis on maksuvaba ja mis mitte? Kus on konks?

3.juunil 2010 võttis Riigikogu vastu seaduse, millega luuakse eraisikutele kauaoodatud võimalus investeeringute maksuvabastuseks.
——————————————————————————–
Kuidas see toimib?

Enne, kui rääkida, mis täpselt on maksuvaba, peab selgeks tegema, kuidas süsteem toimib. Kogu loo aluseks on eraldi konto – investeerimiskonto. Eraisik avab endale näiteks pangas selleks otstarbeks loodud investeerimiskonto. Investeerimiskontole kannab ta raha ning kantud raha eest soetab erinevaid investeeringuid (aktsiad, optsioonid, võlakirjad vm). Vastavalt vajadusele ja võimalustele võib eraisik igal ajal kanda oma investeeringukontole raha juurde ning samamoodi ka kontolt välja.
——————————————————————————–
Mis on maksuvaba?

Mis on täpselt maksuvaba? Millisest maksust on investor vaba?

Eraisiku investeeringute kasumilt tuleb tasuda tulumaks (täna 21%). Nagu selgeks sai, kannab investor oma investeeringukontole ja sellelt välja raha. Niikaua, kuni sissemaksete üldsumma on väljamaksete üldsummast suurem, ei tule investoril tulumaksu maksta. Kui investeeringukontolt väljakantav summa ületab sissekantud summat, tekib maksukohustus. Näiteks kui investor on inveesteeringukontole kandnud 5000 krooni ja välja kandnud 6000 krooni, siis tulumaks tuleb tasuda 6000-5000=1000 krooni pealt. Kui investor kannab välja vaid 5000 krooni, siis tulumaksukohustust ei teki.

Seega maksuvaba on tegelikult veidike liialdatud väide. Sisu poolest on tegemist tulumaksu maksmise edasilükkamisega. See ongi asja mõte – maksad maksu alles kasumi väljavõtmisel. Sellega saavad eraisikud osaühingute, aktsiaseltside ja muude juriidiliste isikutega võrdsed tingimused finantsvara (aktsiad, optsioonid) maksustamisel.
——————————————————————————–
Milliselt varalt saadud kasumile tulumaksu edasilükkamine kehtib?

Lühidalt öeldes kehtib see:
* Eestis avalikult väärtpaberituru seaduse alusel pakutavatele väärtpaberitele.
* OESC liikmesriikide väärtpaberitele (aktsiad, võlakirjad jne).
* Eespooltoodud riikides pakutavate tuletisinstrumentide kasum (näiteks optsioonid, repotehingud)
* osadele investeerimisfondide aktsiatele ja osakutele
* osad hoiuse- ja kindlustuslepingud
Täpsem nimekiri vaata tulumaksuseadusest, Riigi Teataja kodulehelt.
——————————————————————————–
Kas OÜ või investeerimiskonto?

Alates 2011.a kehtiva eraisiku investeeringute tulumaksuvabastusega on eraisikul investeeringute teostamine kindlasti lihtsam ja odavam, kui korraldada seda näiteks läbi OÜ. Investeeringukonto sissemaksed, väljamaksed ja maksustatava kasumi aruanded hakkavad olema arvatavasti pankade poolt automaatselt kokkupandavad, seega loodame, et saab olema lihtne ja arusaadav süsteem. Lisaks on võimalus, et saab sellele kontole otse kanda olemasolevad investeeringud (aktsiad, optisoonid), et lükata edasi ka nende tulumaks. Osaühingu teel investeeringute tgemisel kaasnevad näiteks kulud raamatupidamisele ning eraldi vajadus jälgida nõudeid alusdokumentidele. Sestap ongi eraisikule investeerimiskonto kindlasti sõbralikum ja arusaadavam kui näiteks OÜ või AS.
——————————————————————————–
Kahtled ja pole endas kindel – mis edasi?

Kui kahtled ja pole kindel, kas Sinu investeeringult läbi loodava investeeringukonto saab tulumaksu maksmist edasi lükata, siis vaata esmalt täpsustavat infot Eesti Maksu- ja Tolliameti kodulehet. Kindlasti hakkab sinna tulema antud seadust puudutavat infot ning eraisikute sagedamini esitatavatele küsimustele vastuseid. Kui saadud infost ei piisa, siis nõu võib küsida ka helistades või e-kirja saates. Nii võid alati kindel olla, et Sinu investeeringud on tehtud tuginedes kindlale infole.

Edu investeerimisel!

Arno Lainemäe
www.eestiraamatupidamine pearaamatupidaja

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 499

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga