ENERGIAAUDIT

Autor: Alari Sarv

ENERGIAAUDIT

Energiaauditite tulemused on üldised , ebamäärased ja tihtipeale ka eksitavad.

Olen koostanud viimase paari aasta jooksul üle 20 korterelamu küttesüsteemi uuendamise projekti, enamus on neist ka välja ehitatud. Olen omanud tagasisidet ka Tellijatega , küttesüsteemid töötavad normaalselt – kõik korterid on köetud ja ses suhtes pretensioone ei ole. Küll on aga tihtipeale küsitud , miks uuest küttesüsteemist ei ole praktilist soojussäästu tekkinud .Maja kohta tehtud energiaauditis lubati uuest süsteemist 15 või 22% .

Kust on auditisse selline arv saadud ? Peame ju arvestama ,et suurema osa soojussäästust ,,sööb” ära enne alaköetud korterite lisakütteks ja ventileerimiseks kulutatud soojus (uue küttesüsteemi korral).
Omaette probleemiks on küttesüsteemi ,,vertikaalne” tasakaalustamine termostaatventiilide korpuste eelseadistamise abil.
Selle abil arvutatakse igale küttekehale vajalik vooluhulk. Kahjuks on võimalik küllaltki lihtsalt soovi korral seda seadistust muuta. Küttevee koguse arvutamisel on aluseks võetud ruumiõhu temperatuuriks 21*C. Termostaatventiili lõpuni keerates ning piisava kütteveekoguse korral tõuseb õhutemperatuur 24-25*C. See tähendab aga toa küttevajaduse 15-20% suurenemist ,mis vähendab samuti uuest küttesüsteemist oodatavat soojussäästu.
Ma ei hakka selgitama korterite õhuvahetusest tulenevat küttekulu/säästu, mis on hoone soojusbilansis olulisel kohal.
Seda osa on energiaauditis minimaalselt puudutatud ja ma ei kujuta ette kuidas seda teha ja kas seda on üldse vaja arvestades olemasoleva ventilatsioonikorraldusega.

Küttesüsteemi uuendamise vajaduse esikohale paigutamine on oluline elamu kõigile korteriomanikele vajaliku kütte ja ventilatsioonivõimaluse tagamine.
Märkimisväärset energiasäästu tagab uuendatud küttesüsteemi küttekehadele suhteliselt kalli ja ebatäpse individuaalse mõõtesüsteemi paigaldamine. Seda võiks soovitada kui süsteem arvestab võimaliku ,,naabriküttega”.
Praktikas on levinenud elamute otsaseinte lisasoojustamine. Alternatiivvariandiks otsakorterite kütte tõhustamiseks on tasakaalustada küttesüsteem või veelgi parem uue küttesüsteemi ehitamine. Peab arvestama , et elamu välispiirete lisasoojustamisel saavutav energiasääst ilma küttesüsteemi uuendamata võib jääda tagasihoidlikuks.

Alari Sarv sarved@hot.ee
Kütteprojekt OÜ; Kodukliima OÜ

http://www.hot.ee/kprojekt1/
http://kodukliima.sauropol.com/

Avaldatud: Korteriühistute Infoleht 2008

Be Sociable, Share!
http://www.energiaaudit.edicypages.com/ http://www.energiaaudit.edicypages.com/ Küttespets küttesüsteemide projekteerimisel, energiamärgis, energiaaudit

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 356

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga