Endometrioos ja krooniline vaagavalu

Autor: rasedus.eu

Endometrioos mõjutab maailmas viite miljonit naist

Vähemalt viis miljonit naispatsienti üle maailma vaevlevad kroonilise vaagnavalu ja endometrioosi käes. Viiest miljonist naisest 2,5 miljonit kannatavad omakorda viljatuse all ja 1,5 miljonil esinevad mõlemad- nii viljatus, kui ka vaagnavalu.

Endometrioosi on väga raske tuvastada. Selle diagnoosimine on ülemaailmne probleem. Endometrioos avastatakse keskmiselt seitsme aasta jooksul ja väidedavalt külastavad need naised, kellel antud haigus esineb, naistearsti pidevalt (viis korda enne diagnoosi).

Endometrioos põhjustab erinevaid vaevusi

Kõik me teame, et ükskõik milline valu, põhjustab pidevat vaimset ja füüsilist stressi. Teades veel ,et kõike seda valu põhjustab endometrioos, mõjub see laastavalt nii naisele, kui ka ta peresuhetele.

Nooremad naised on kimpus ka kollageenhaiguste suurema riskiga. Tihemini esineb neil ka hüpotüreoosi, rinnanäärme- ja ka munasarjavähki. 60-80 protsendil noortest naistest, kellel esineb endometrioos, esineb ka düspareuumia.

Üks uuring annab väga drastilisi tulemusi. Nimelt kogeb 80-90 protsenti seksuaalselt aktiivset naist sügavat düspareuuniat või vaaganvalu pärast suguühet isegi järgmiselpäeval, enamasti järgneval hommikul. Sellest tingituna väldib koguni iga kuues naine suguelu üldse.

See, miks endometrioosi diagnoosimine nii kaua aega võtab, on naiste isiklikud põhjused. Naised on arstidele selgitanud, et pidasid valusi kõhus täiesti tavalisteks mensturatsioonivaludeks, seostasid kõhuvalusid ja suguelu probleeme stressirohke tööga. Viljatus ei tulnud neil kohe pähegi, kuna last neil plaanis saada polnud ja nad tahtsid oodata reproduktiivsema eani.

Naistearstid on seisukohal, et kroonilise vaagnavalu korral tuleks pöörduda arsti poole, et panna täpsem diagnoos. Eriti tähelepanelik tuleb olla seljuhul, kui perekonnas on juba esinenud endometrioosi. Meedikutele on tähtis, et endometrioos selle algusjärgus diagnoositakse, vältimaks alaravimist ja viljatust.

Be Sociable, Share!
Sildid , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 293

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga