Enamasti leidub viljatusele põhjus

Autor: rasedus.eu

Stress võib olla üks põhjustest, miks sa rasedaks ei jää

Stressirohke elu on üks põhjustest, miks sa ei pruugi rasedaks jääda. Neid on veel aga mitmeid teisigi. Statistikad näitavad, et Eesti elanikud elavad keskmisest eurooplasest palju stressirohkemat elu. Keskmine eestlane on endale palju ülejõu käivaid ülesandeid võtnud, närveerides nende pärast pidevalt. Inimese organism küll harjub pideva pingeseisundiga, siiski pole see aga normaalne. Stress on üks tegur, mis rasestumist pärsib. Keskealistel naistel hakkab veel bioloogiline kell tiksuma, mis lisab veelgi lisapingeid. Kui nüüd kõik rasedust pärssivad tegurid kokku panna, siis 15-20% peredel on rasestumisega raskusi. Otseselt on raske stressi mõju rasedusele mõõta, küll on aga tõestatud, et stress kutsub esile hormonaalseid häireid. Stressi mõju kohta rasedusele saad lugeda veel siit.

Ekspertide arvamused on erinevad

Briti viljatusravi ekpert Zita West väidab isegi, et 23% viljatusprobleemidele ei leita kunagi lahendust ja 80% nendest on tema arvates põhjustatud stressist. Need protsendid on alati väga varieeruvad. Teised eksperdid jälle kinnitavad, et see protsent jääb kõvasti alla 20%. Ka Eesti arstide arvamused erinevad Briti ekspertide omast. Naistearst Katrin Seemen väidab üsna kindlalt, et stress pole siiski viljatusprobleemide number üks põhjus. See küll vähendab märgatavalt seksiisu, aga tema praktika näitab, et stressirohkel perioodil aitab nädalane puhkusreis rasedkas jääda küll. Briti ekspert West toob põhjuseks just vähese libiido. Otseselt takistab rasedaks jäämist vähene seks, mida noored stressiperioodil harrastada ei taha.

Tähtis on elus tasakaal leida

Naised, kes on pidevalt pille kasutanud, pikema perioodi jooksul, peavad arvestama, et nende viljakus võib taastuda alles nelja kuni kuue kuu pärast. Seetõttu ei tasu kohe paanikasse sattuda, kui rasestumine isegi poole aasta jooksul ei õnnestu. Pillitarvitajate organism on mitmed aastad munaraku tootmise vahele jätnud ja organism peab nende tootmise uuesti selgeks saama, s.t ümber harjuma.
Westi väidete kohaselt mõjutab stress naistel menstruaaltsüklit ja meestel seemnerakkude viljastamisvõimet. Mehed, kes kogevad stressi, nende testosteroonitase langeb ja see võib mõjutada sperma kvaliteeti. Seetõttu soovitab viljatuse ekspert oma probleemidele koheselt lahendus leida. Ka tööjuures tekkinud lahkhelid ja mured tuleb oma partneriga läbi arutada, mitte neid endale hoida. Need kogunevad ja tekitavad ääretult ebameeldivaid pingeid, mis ainult võimendavad stressi. Kui su elu on stressirohke ja pingeline ning rasedaks jäämine on sinu jaoks probleem, püüa siis oma ellu natuke tasakaalu luua. Muuda mõneti oma elustiili ja arutage kõik mured koos oma partneriga läbi. Tema on ju lõppude-lõpuks see inimene, kellega sa peret luua tahad. Probleeme endale küll ära hoia.

Teised lapseootust takistavad tegurid

• Üheks kõige sagedasemaks põhjuseks, miks sa rasedaks ei jää, on kroonilise põletiku tagajärjel tekkinud munajuhade läbimatus. Oma munajuhasi saad kontrollida kahte moodi: värvainega ultrahelis või laparoskoopilise meetodiga.
• Teiseks üheks sagedasemaks põhjuseks on endometrioos, krooniline haigus, mille puhul emakale iseloomulik limaskesta taoline kude asub väljaspool emakat.

Be Sociable, Share!
Sildid , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 525

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga