Emakaväline rasedus ja 14 fakti

Autor: rasedus.eu

Faktid emakavälise raseduse kohta:

1. Kui rasedus algab seal, kus ta ei tohiks alata (väljaspool emakaõõnet), on tegu emakavälise rasedusega

2. Enamasti hakkab viljastatud munarakk arenema munajuhas, harva munasarjas. Emakavälist rasedust on täheldatud ka kõhuõõnes, emakakaelas ja emakaservas.

3. On juhtnud, et kaks rasedust, nii emakaväline, kui ka emakasisene vältavad ühel ajal. See on tänu kunstlikule vijastamisele viimasel ajal suurenenud.

4. Emakavälise raseduse sagedasemad sümptomid on valud kõhus (enamasti alakõhus), verine voolus tupest ja emakamanuse valud.

5. Sul on väga suurel juhul emakaväline rasedus, kui menstruatsioon peetub ja rasedustest näitab rasedust vähem,alt 36. menstruaaltsükli päeval. Seejärel on oluline teha tupekaudne ultraheliuuring. Kui see protseduur ei viita emakasisesele rasedusele, on tõenäoline, et rasedus on tekkinud väljaspool emakat. Ravi toimub laparoskoopiliselt.

6. Üks olulisemaid põhjuseid, miks emakaväline rasedus tekib, on läbipõetud põletikud. Põletiku tekkimise riski suurendavad sugulisel teel levivad haigused ja günekoloogilised toimingud.

7. Üsna tihti ei leitagi emakavälise raseduse õigeid tekkepõhjuseid. On ka juhtumeid, kus emakaväline rasedus taandub ise.

8. Iiveldus ja rindade hellus on raseduse tavalised sümptomid. Kolmandikul naistest esinevad need tunnused ka emakavälise raseduse puhul: emakas pehmeneb, übardub ja suureneb nagu tavalise raseduse puhul.

9.  Emakavälise raseduse korral jääb loodemuna tihti arenguhäirete küüsi. Pooltel juhtudel ei ole võimalik loodet leida.

10. Suurem osa emakavälistest rasedustest lõppevad ise 6.-12- rasedusnädala vahel.

11. Juhul, kui munajuha emakavälise raseduse korral rebeneb, põhjustab see ägeda pimesoole põletikule sarnase valu alakõhus. Valuvaigistid selle puhul ei aita ja kõhuvaluga kaasneb oksendamine, lihaste pinge, kõhulahtisus ja kõrge palavik. Sellisel äärmuslikul juhul on vaja kirurgiliselt sekkuda.

12. Õnneks annavad tänapäeva emakavälise raseduse ravimeetodid häid tulemusi. 18% sellistest rasedustest taanduvad iseenesest. Ravimeetod kätkeb endas enamasti laparoskoopia kasutamist.

13. Algusjärgus diagnoositud emakavälist rasedust on võimalik ravimitega ennetada, ilma kirurgiliselt munajuha kallale minemata. Pärast üleelatud emakavälist rasedust, sünnitavad 65% naistest siiski hiljem terve lapse.

14. Kahjuks on emakavälise raseduse korduvrisk suur – 12-25%. Riski protsenti mõjutab munajuha seisund, varasematest emakavälistest rasedustes (korrad) ja ravimeetoditest, mida rakendati. Ka imesi juhtub! On naisi, kes isegi peale nelja üleeleatud emakavälist rasedust on normaalse ja terve lapse sünnitanud.

Mõningad soovitused naistele, et vältida emakavälist rasedust:

  • Ole partnerite valikul hoolas ja hoolitse, et sulle ei hakkaks külge sugulisel teel levivad haigused
  • Külasta regulaarselt kvalifitseeritud naistearsti, keda sa usaldad. Tema külastamiseks ei vaja sa saatekirja.
  • Hea oleks, kui sa märgiks kalendrisse menstruatsiooni esimese päeva.
  • Kui päevade algus venib ja need pole tsükli 36. päevaks alanud, tee rasedustest ja registreeri ennast naistearsti vastuvõtule.

Tegurid, mis suurendavad emakavälise raseduse riski:

  • Funktsionaalsed ja ehituslikud häired munajuhas
  • Läbi elatud günekoloogilised haigused (6-7 korda)
  • Läbi tehtud munajuhade kirurgilised protseduurid (2-7 korda)
  • Eelnevalt juba läbi elatud emakaväline rasedus (5-9 korda)
  • Teatud rasestumisvastaste vahendite kasutamine, näiteks spiraal (2-6 korda)
  • Viljatus (2-4 korda)
Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 540

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga