Ekspordi värav Lennart Meri Tallinna Lennujaamas

Autor: Eesti Ekspokeskus

Värav ärimaailma
Tallinn on alati olnud kaupmeeste ja kaubanduse linn. Tänapäeval on Tallinn tuntud kui innovatsioonilinn, mille üheks näiteks võib pidada Lennart Meri Tallinna lennujaamas asuvat püsinäitus Eesti Ekspokeskust. Ekspokeskuse eesmärgiks on aidata Eesti firmadel leida partnereid ja kliente nii välismaal kui ka Eesti siseturul.

Ekspordi värav asub rahvusvahelises lennujaamas
Ideele avada lennujaamas näitus tulid Taanist pärit ettevõtja Jan Vistisen ja tema eestlasest äripartner Kaido Randalu. Küsimusele, miks on näitus avatud just lennujaamas vastas Jan Vistisen järgmiselt: „Lennujaam– on värav ärimaailma, mida läbivad praktiliselt kõik Eestisse saabuvad ärimehed.“
Eesti Ekspokeskus avati 2010 aasta mais. Lahtioleku aja jooksul on seal olnud 93 ettevõtet, mis opereerivad erinevates ärivaldkondades. Ekspokeskuses asuv näitus on palju enamat kui liikumatu reklaampind – selle külastajatel on võimalus tutvuda näitusel oleva ettevõtte poolt pakutavate toodetega nii katsumise kui ka tunnetamise teel. Samuti on võimalik keskuses korraldada toodete degusteerimist.
Näituse ideeks on püsiv kontaktide vahetus Eesti Ekspokeskuses osalevate ettevõtete ning välismaiste ettevõtete juhtide vahel. Näituse võõrustajad suudavad selleks võita kuni 20 minutit paljude välismaiste otsustajate ajast, et tutvustada ettevõtte tooteid/teenuseid. Juhul, kui näituse külastajatel tekib ettevõtte poolt pakutavate toodete/ teenuste vastu huvi ning ta nõus saama huvipakkunud ettevõttelt kirja ja kõne, edastakse need kontaktid näitusel osalejale edaspidiste pakkumiste tegemiseks ja läbirääkimiste pidamiseks.

Ettevõtjaks viieteistkümne aastaselt
„Eesti turule sisenemisel võib kõige suuremaks takistuseks pidada turul olevate suurettevõttete olemaolu, kes pärsivad oma tegevusega väikeettevõtete võimalust arenemiseks. Sellepärast on paljudele väikeettevõtetele eksport ainsaks võimaluseks oma kliendibaasi ja toodete ning teenusete müügi suurendamiseks,“ rääkis Jan Vistisen.
Jan alustas oma esimese ettevõttega juba viieteistkümne aastaselt. Seitsmeteiskümne aastaselt oli tal juba 9 töötajaga firma, mis tegeles heliaparatuuride müügiga baaridele ja klubidele. Eestis on Jan ettevõtjana tegelenud juba 1994 aastast kui hakkas Euroopasse puitu eksportima. Seejärel tegeles ta ICT projektiga, mis peale kahte tegutsemisaastat kahjuks oma tegevuse lõpetas seoses dotcomi mulli lõhkemisega (2000 aastal interneti kampaaniate aktsiad kaotasid oma väärtuse ning paljud internetiga tegelevad ettevõtted lõpetasid oma tegevuse.)
„Leian, et lennujaam on ärinäituse jaoks suurepärane koht. Näituse eesmärk on just selles, et teha firmadele brändingut, mis on tänaseks üsna ebatavaline ja huvitav,“ rääkis Jan Vistisen.

Unikaalne näitus
Lennart Meri Tallinna Lennujaamas asuvat püsinäitust võib pidada unikaalseks. Hetkel sarnaseid näitusi teistes maailma leenujaamades ei ole. Omanike lähituleviku plaanides on luua sarnaseid näitusi ka Skandinaavia lennujaamades, kus kontaktide arv oleks suurem kui Tallinna Lennujaamas.
Näituse efektiivsust on raske mõõta, kuna palju sõltub ka eksponaatidega väljas olevatest ettevõttetest, kuidas nemad oma tooteid ja teenuseid kogutud kontaktidele edasi müüa oskavad. Tänu ettevõtete tagasisidele on Ekspokeskus koostanud ka mõnede näitusel osalejate edulood: Tallinna Ülikooli suveülikool leidis endale tudengeid otse lennujaamast. Ühe konkreetse näitena võib tuua tudengi, kes lennujaamast taksoga ülikooli sõitis ning seal suveülikooliga lepingu sõlmis. Trans Chemicals OÜ sai endale Ekspokeskuse kaudu Skandinaaviasse ekspordipartneri. Üldiselt võib öelda, et kõige enam kontakte koguvad puitmajade müüjad.
Näitus areneb nii kiiresti, et sagedastel ärireisidel viibivad Tallinna lennujaama läbivad reisijad leiavad igal kuu uue eksponaadi näol enda jaoks midagi uut ja põnevat. Varsti on Ekspokeskusel plaanis avada ka rahvusvaheline sein, kuhu on oodatud end eksponeerima rahvusvahelised ettevõtted, kes soovivad vallutada Skandinaavia ja Baltikumi turgu.

Lisainfo näituse kohta:

www.estonianexpocenter.com

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 621

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga