Ebatervislik kehakaalu jälgimine

Autor: Rene Poljakov

Kehakaalu ebatervislik järgimine

Kehakaalu ebatervislik järgimine

Seekordses artiklis tahaksin rääkida lähemalt ühest nähtusest, mis paljude inimeste puhul, eriti just naistel, vormisaamist raskendab.

Seda nähtust võib kirjeldada kui ebatervislikku kinnisideed oma kehakaalu üle.

Mõni kindlasti nüüd mõtleb, et mida ma ajan, on selle veebilehegi nimi „kaalust alla“, eksole. Asja iva on aga järgmine.

Kehakaal, kui selline, on vaid üks näitaja mitmest, millega saab mõõta ja kirjeldada teie füüsilist vormi. Mida see aga tähendab, on see, et kehakaal iseenesest ei ole A ega O, kui asi puudutab teie keha vormi hindamist. Ainult kaalu järgi ei saa täpselt hinnata inimese ülekaalu, füüsilisi võimeid ega tervist. Samuti ei saa ainult kehakaalu muudatuste järgi hinnata dieetide edukust.

Iga kord, kui ma loen või kuulen naisi rääkimas oma kehakaalust stiilis „yess, ma kaotasin 2kg eelmine nädal“, siis tunnen omajagu ebamugavust, kuna see kaalukadu, mis neid nii rõõmustab, ei pruugi sugugi tähendada seda, et neil nüüd kehas 2kg rasva vähem oleks. Ainuüksi ühe päeva raames kõigub keskmisel inimesel kehakaal 1-3kg. Ekstreemsematel juhtudel isegi kuni 5kg ning professionaalsed sportlased on suutnud ühe päevaga ka 10kg jagu oma kehakaalu muuta.

See on aga selge, et ühe päeva jooksul sellises mahus rasvamassi või lihasmassi muuta pole lihtsalt võimalik. Ka parimate dieetidega ei ole reaalne kaotada päevas rohkem, kui 100-150g keharasva. (Mille arvelt kaal kõigub saate lugeda siit.
Rohkem võib õnnestuda vaid väga suure ülekaaluga inimeste puhul. Seega ei peaks üle tähtsustama lühiajalisel perioodil kaalult vastu vaatavat numbrit, kuna täit tõde on temast võimatu kätte saada.

Siinkohal märgiks ära, et kaal on siiski väga kasulik abivahend ning võiks öelda, et isegi üks tähtsamaid, kuid ta ei tohiks olla ainuke.

Mis vahendite ja meetoditega oma arengu jälgimist täiendada, et saada täpsemaid tulemusi ja ülevaadet?

Kõige esimene asi mida võiks teha, kui võetakse ette suurem treeningu/toitumise muudatus, on see, et võtta endalt kehamõõdud. Tavaline mõõdulint kätte ning mõõta ära õlavarre ümbermõõt, rinnaümbermõõt, vöökoht, puusad, reied ning miks mitte ka sääred ja käsivarred.

Järgmiseks tehke endast pildid. Tänapäeval on raske leida inimest kellel ei oleks kodus kasvõi mingit mobiiltelefoni, mis teeb päris hea kvaliteetiga pilte, seega tehke endast need pildid kindlasti ära. Neid ei pea avalikustama, kopeerige endale arvutisse või hoidke telefonis- peamine, et oleks olemas. Pildid tehke nii eest, tagant kui ka küljelt. Mida napimates rõivastes seda parem.

Nii mõõdulindi kui ka pildistamise puhul (ning ka kaalumise puhul) pange tähele, et iga kord, kui enda vormi nendel viisidel hindate, siis tehke seda samamoodi. Kaaluge samal kellaajal, umbes samas seisus, täiesti paljalt oleks kõige parem, pärast WC-s käiku jne. Mõõdulint võiks joosta alati samast kohast ning samas kehaasendis. Sama ka piltidega- sama poos, sama valgus ja taust ning riided (ilma riieteta oleks parem). Petmine siinkohal ei aita kedagi, petate vaid iseend. Olge ausad ja tehke ausad võrdlused.

Samuti peaks üles märkima ja arvet pidada oma treeningute taseme kohta.

Miks need meetotid vajalikud on, tundub palju tööd?

Vajalikud on need selle tõttu, et mida täpsema ülevaate saate enda muudatustest, seda täpsemini on võimalik elustiili, dieeti ja treeninguid reguleerida ning seda kiiremini jõuate te ka oma eesmärkideni. Kui te suhtlete treeneriga, siis on äärmiselt tähtis, et ta oleks oleks võimalikult hästi kursis teie muudatustega, kuna just nendele andmetele baseeruvad tema soovitused. Ja kui need andmed on kehvad, puudulikud, siis ei saa ka treeneri soovitused olla kuigi täpsed. Kindlasti mitte optimaalsed.

Tänapäeva ühiskonnas pommitatakse meid pidevalt erinevate „ideaalsete“ kehakaalu numbritega, kuid ärge keskenduge ainult sellele ühele faktorile. Vormi täpne hindamine saab toimuda ainult läbi mitme mõõtmismeetodi.

On võimalik võtta kaalus juurde ning samas olla saledam ja kaunima kehaga kui varem. Lihasmassi ning rasvamassi vahekorra muutmine võib kaotada sentimeetreid ning keha toonusesse viia ka siis, kui kaal tõuseb. Seega ärge kartke üleliia aeglaselt langevat, seisvat või isegi veidi tõusvat kaalunumbrit, sest vorm sellegi poolest paraneda!

Kõike parimat!

Holger
Kaalustalla.ee treener

Be Sociable, Share!
Sildid , , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 767

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga