Ameerika eagle hõbemünt

Autor: Kälver Kilvits

Kuna paljud inimesed on uurinud, millised mündid on levinud ja milliseid tasuks vaadata olen võtnud nõuks koostada selline seeria nagu “Tunne oma münte.” Selles seerjas räägin ma peamiselt mündi olemusest, väljanägemisest, levikust ja erilisusest.

Esitlen Sulle esimest münti: Ameerika hõbe Eagle.

Ameerika hõbe eaglid on olnud ametlikud investeerimismündid alates 1986. aastast. Tema nimiväärtuseks on määratud 1 dollar ja ta koosneb 1 troi untsist puhtast .999 hõbedast. Ta väärtus ja õigsus on tagatud USA riigi poolt. Mündi kaal ja sisu on kinnitatud US Mint-i poolt. Münti vermitakse US Mint`s West Point New Yorki harus.

Iga münt sisaldab ühe troi untsi puhast hõbedat ning tema mõõtmed on: diameeter 40.6mm ja paksus 2.98mm. Need mündid on Ameerika ainsad ametliku kraadiga investeerimismündid.

Samuti on see münt ka legaalne maksevahend USA-s, kuid keegi ei kasuta seda võimalust, kuna hõbeda väärtus mündi sees on palju suurem võrreldes nimiväärtusega. ($1 vs $25)
Mündi esikülje disain on tehtud mündi US „Walking Liberty“ ½ dollari järgi, mis algselt münditi 1916-ndal aastal ning on disainitud Saksa immigrandi Adolph Alexander Weinman-i poolt. Mündi tagumisel küljel on kujutatud kotkast, kes hoiab kilpi, kotka pea kohal on kujutatud kolmeteist tähte, mis esindavad Ameerika esialgseid kolooniaid.

Investeerimismündi andmed:

Mündi kaal: 1 oz (31.103 g)
Hõbeda kaal: 0.999oz (31.072g)
Läbimõõt: 40.6 mm
Paksus: 2.98 mm
Hõbedasisaldus: 99.9%

Alates 1986. aastast on neid müüdud üle 130 miljoni.

US Mint vermib ka proof versioone Ameerika Hõbe Eaglist kollektorite jaoks. Need mündid läbivad erilise vermimis protsessi. Münti töödeldakse mitmeid kordi, mis tekitab pildi ujuvuse efekti ning peegelläike. Seejärel saadetakse mündid hindamisteenusesse ning valgete kinnastega inspektor sulgeb mündi plastikkarpi, ning kirjutab välja sertifikaadi mündi näitude kohta. Münte vermitakse iga aasta piiratud koguses ning neid on võimalik osta otse US Mint-ist.

Kui otsid münti, millesse investeerida enda kaitseks siis peamine meelespea on: „Ära investeeri kollektorite müntidesse!“ Kollektorite müntidesse investeerimiseks pead olema juba suhteliselt asjalik asjatundja.

* Nende müntide algne hind on palju rohkem üle spoti hinna võrreldes tavaliste investeerimismüntidega.
* Nende müntide preemia on palju kõrgem võrreldes investeerimismüntidega.
* Nendest on tavainimesel raskem kasumit kätte saada võrreldes investeerimismüntidega, kuna ostu-müügi hinna kõiguvad suuresti.

Levinud on ütlus: „Tõusud haruldastes müntides on sama haruldased kui mündid ise.“

Samuti maailmaturul on enam levinud pettused kollektormüntidega, kuna nendes liiguvad suuremad summad kui investeerimismüntides. Kui investeerimismünti müüakse ~20% üle spoti hinna siis kollektor müntide hind võib ulatuda ka üle 2000%.

Juhuks kui ostad münte just mitte kõige usaldusväärsemast kohast, siis siin on joonis mõndade tähtsaimate tunnusmärkidega: (investeerimismünt)

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 474

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga