Aeg ja selle väärtus

Autor: Kälver Kilvits

Mida väärtustad elus kõige rohkem? Loomulikult aega, muidu ju poleks meid.

Millele kulub suurim osa ajast Sinu päevas? Eks ikka raha teenimisele, – vähemalt enamusel – süüa, juua ja varjualust ju tahame.Mis arvad sellest kui keegi võtab ära sinult sinu pisukest aega, mis jääb tööst üle? Aega, mida on sul niigi vähe – meil kõigil umbes täpselt 604.800sek/nädalas.Aega ei võta Sinult keegi füüsiliselt ära – keegi ei tiri sult aega küljest lahti. Aja äravõtt on pigem selle tegevuse sümptom.

Kuna enamik inimestest on palgatööl 8.00-18.00 siis makstakse neile nende kulutatud aja eest, mitte töö, mida nad tegid vaid aja, mille kulutasid. Muidugi töö loeb ka, muidu lastakse ju lahti.

Nüüd kui meie rahasüsteem pakub inimestele odavat krediiti, – eesti fraktsionaal reserv on 15% – võib kommertspank välja laenata 1 krooni kohta deposiidina 15 tuliuut krooni. Kui seda teeksid Sina pandaks sind vangi võltsimise eest, kuid riigil on see lubatud ning ta kutsub seda „fraktsionaal reserv panganduseks“. See tegevus põhjustab valuuta hulga kiiret suurenemist, mis omakorda viib ostujõu alla.

Kui nüüd iga krooni kohta tekib 15 uut krooni on meil kokku 16 krooni taga ajamas sama arvu kaupu, mis ennist 1 krooni puhul tekib inflatsioon. Seetõttu pead Sina enda kulutusi kas langetama (et sama palgaga ära elada) või müüma rohkem oma aega, et ära elada.

Pärast Nixoni 1971 otsust muutusid kõik valuutad „vabalt langevateks.“ Enne äravõtmist oli dollari suhe kullaga 1/20, tänaseks on veninud see suhe 1/1300-le.

Valuuta tunnused:

* maksevahend
* väljendab, mingit hulka
* kaasaskantav
* jagatav
* vastupidav

Raha tunnused:

* maksevahend
* väljendab, mingit hulka
* kaasaskantav
* jagatav
* vastupidav
* säilitab väärtuse

Tänapäeval kasutab terve maailm fiat valuutat, mis “vabalt langev”.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 293

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga