7 märkust kohalikest valimistest

Autor: Reigo Kimmel

Tegin mõned märkused ja tähelepanekud, mis meediale ja lugejatele võiksid huvi pakkuda:

1) nii Tallinnas kui mujal kandideerisid mitmed karakterid, kes ei saanud mitte ühtegi häält. Näiteks Paldiskis oli nimekirjades kokku 25 inimest, kes ei hääletanud ise enda poolt ning ei suutnud ühte häält saada ka oma naiselt/mehelt, vanematelt/lastelt või muudelt sugulastelt/tuttavatelt.

Vast Eesti rekordtulemuse tegi selles osas valimisliit “Paldiski linna elanike heaolu eest”, kes 9 liikme peale said kokku 2 häält.

2) Tänu Edgarile on Tallinna volikogu uued liikmed ka 15 häält kogunud turismileedi Daisy Järva ning 32 häälega meie lemmik, äriklassi suhtejuht Anu Hallik-Jürgenstein. Soovitan mõlema huvitava inimesega google pildiotsingu ning teemakohaste artiklitega tutvuda.

Oluliselt rohkem hääli (927) sai endine Venemaa Föderatsiooni kodanik Yana Toom, kellele Edgari ettepanekul on antud Eesti kodakondsus eriliste teenete eest.

Kandideerisin ka ise valimistel, seekord Roheliste nimekirjas, Tallinna kesklinnas ning tänan kõiki 36 inimest, kes mulle oma hääle andsid.

3) tagantjärele võiks jälgida kui kiirelt kaovad linnapildist Tallinn Aitab jms reklaamid. Huvitaval kombel võis veel eilegi (18.10) näha ka Nõmme turu avamise (10.10) välireklaami Kristiines…

4) Hr Sibul oleks seekord pidanud oma peast või vähemalt ametipostist loobuma kui ka seekord oleks veebilahendus sarnaselt Eurovalimistega kokku kukkunud. Õnneks seda ei juhtunud, kui siiski mõned mitu(sada)tuhat külastust saanud veebilehed oleks võinud teistmoodi nimetada – näiteks Tallinna linnaosade tulemused: http://vvk.ee/detailed_0784_1.html asemel oleks võinud olla vvk.ee/kesklinn.html või vvk.ee/tallinn/kesklinn.

5) Hr Priimäe eilne etteaste ETVs saaks YouTubes kindlasti hitiks. Kes salvestas?

6) Valimisplakatite analüüs välismaal (Kanal2) oli andekas – jätame selle meelde ning enne järgmiseid valimisi võiks seda juba varem korraldada/näidata.

7) Valimiste võltsimine on lähipäevil kindlasti aktuaalseks teemaks, kuid loodame, et üle 2 korra hääletussedeleid ei peaks üle lugema. Siiski toon välja ühe ”paranoiateooria” kuidas valimisi võltsida on teoreetiliselt võimalik:
* valimistoimkonnad loevad üle küll väljaantud hääletussedeleid ja tagasi toodud hääletussedelid, kuid keegi ei loe üle välja andmata jäänud sedeleid.
* seega, kui keegi (valimistoimkonna liige) täidab ära näiteks mingi arv sedelelit kindla kandidaadi numbriga ning laseb need valimiskasti ning lugemise ajal eemaldab sama arvu sedeleid (mille seas võib loomulikult olla ka tema poolt lisatuid), siis väljaantud ja tagasi toodud hääletussedelite arv iseenesest klapib ning võltsimist suhteliselt võimatu märgata…

Huvitav analüüs oleks nii Tallinna 133 valimisjaoskonna kui muu intriigirohkete komisjonide liikmete erakondliku kuuluvuse üle ning miks oli suur tuhin paari komisjoni esimehe väljavahetamiseks viimasel hetkel? Jõudu tööle ajakirjanikud;)

503 päeva jäänud järgmiste (Riigikogu) valimisteni, ehk valijatele antud umber aasta reklaamivabastust. Head tööd ja … puhkust!

Be Sociable, Share!
Reigo Kimmel elamus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 462

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga