10 põhitõde ettevõtluses läbi löömiseks

Autor: Karl Õkva (Veebikuller.ee)

Otsustasin kokku võtta 10 põhilist fakti mida inimene peaks teadma enne, kui ta plaanib hakata ettevõtlusega tegelema või juba tegeleb sellega. Ilma neid fakte järgimata ei saada sind suure tõenäosusega edu.
Kasutasin artikli kirjutamisel http://www.ettevotja.ee saidi omanikult, Timo Provalilt saadud soovitusi ja tähelepanekuid.

#1 Hakka pihta ja vaata kuhu asi edasi viib.

Tihtilugu on nii, et inimesed lootuses paremale hetkele, ideaalsele võimalusele ja n-ö äkkraha tekkele ei vii oma ideed kunagi ellu. Nad ootavad seda tunnet, et nüüd on just õige aeg, kuid seda ei saabu neile kunagi kui nad oma ideega ei tegele.
Tegelikkuses tuleks hakata oma plaani vaikselt täitma. Kui tegu on leiutisega, siis hakkama tegema jooniseid, visandeid, jälgima turgu kuhu on plaan mingi hetk siseneda ja valmistu hetkeks, mil see võimalus tekib. Passiivselt oma ideega tegeledes avastad, et jõuad niimoodi päris kaugele ja kui see hetk on käes oled sa valmis. Hea võimalus on uurida sõprade tuttavate käest keda usaldad, mida nemad sinu ideest arvavad. Kui oled saanud neilt positiivset vastukaja, siis võta julgus kokku ja lihtsalt hakka pihta!

#2 Kirg. Tahe teha.

Ilma nende kahe asjata ei tule su ettevõtmisest mitte midagi välja. Kui sul ikka kirge tehtava asja suhtes ei ole ja sa teed seda hetke ajendil, põhimõttel, “näe tema teeb ja teenib hästi, ehk teeks ka” (parim näide on selle kohta sendioksjon), siis kukud sa suure tõenäosusega oma ettevõtmises läbi.

Ala milles plaanid tulevikus läbi lüüa peab sulle meeldima, sul peab olema kirg selle vastu ja tahe sellel alal end tõestada ja proovile panna. Mitte midagi ei tule raskusteta ja katsumusteta.

#3 Julgus erineda

Tehes seda mida kõik teevad ei löö sa kunagi läbi. Sul peab olema julgust erineda teistest ja leida oma nišš, valdkond milles sina sooviksid tegutseda ja sa arvad, et sa suudaksid seal pakkuda kliendile midagi, mida mitte keegi teine veel pakkunud ei ole.
Ma ei räägi siin nt paberlennukite müümisest internetis- “keegi ei tee ju seda, see on minu nišš, ma oskan teha neid 10 erinevat sorti” – kui sinu pakutava asjal puudub turg ehk nõudlus, siis seda on võimatu müüa.

Sinu pakutava toote/teenuse järgi peab olema vajadus ja ostusoov.

#4 Otsi lahendusi mitte põhjusi

S.t – Ära püüa leida võimalusi miks ei saa, vaid püüa leida võimalus kuidas saaks.

#5 Tahe õppida

Olles kord valmis loonud töötava teenuse/toote, mis n-ö inimestele peale läheb ei saa sa jääda loorberitele puhkama. Kui sa ennast pidevalt ei arenda ja oma klientidele pidevat uuenevat toodet/teenust ei paku, siis peagi märkad, et kliendid on endale saanud sinu konkurent.
Arenda ennest ja koos sellega areneb ka sinu ettevõte!

#6 Optimistlik mõtteviis’

Nähes maailma pidevalt negatiivsest vaatenurgast ei ole sa võimeline nägema elus positiivset. Kui näed, et su firmal läheb halvasti, siis pead otsima võimalusi kuidas sellest madalseisust välja tulla ja sellest õppida. Pankrot ei ole lahendus.

Kui Steve Jobs oleks peale seda, kui ta Apple firmast vallandati, alla andnud, siis ei oleks meil olemas ei Pixar filmistuudiot, ega ka firmat Apple sellisena nagu me teada tänapäeval teame.

#7 Muuda oma vead õppetundideks

Kui juhtud tegema vigu, siis ära unusta neid, vaid proovi vead muuta õppetundideks, vahel võivad need õppetunnid kujuneda päris kalliteks kuid on siiski rohkem väärt kui lihtsalt nende unustamine.

#8 Sihikindlus ja järjepidevus

Nagu Eesti vanasõna ütleb: Järjepidevus viib sihile. Esimeste tagasilöökide puhul ei tohi loobuda oma ettevõtmisest vaid rühkida edasi ja uskuda sellesse mille eest sa seisad.
Kasutan siinkohal jälle Steve Jobsi. Kui ta oleks alla andnud ja käega löönud peale seda kui teda oma loodud ettevõttest vallandati, siis poleks ta esiteks praegu selle ettevõtte omanik, teiseks puuduks meil filmistuudio Pixar, kolmandaks ei oleks Appel-i nii edukas kui ta on praegu.
Kui ka sina ei usu oma ettevõtmisse ja väärtustesse mida see kliendile pakub, siis kuidas sa saad seda loota kliendilt?

#9 Väljakutsete ületamine

Kui mingi väljakutse ületamine tundub sulle ilmvõimatuna, siis võta rahulikult aeg maha, mõtle, kuidas see oleks võimalik ja siis vii oma plaan ellu.
Kui oled juba aktiivses ettevõtluses ja sind tabab sarnane kriis, siis tuleta meelde miks, kuidas ja kelle abiga oled varem selliseid probleeme lahendanud ja ürita selles olukorras teha sama.

#10 Koostöö

Kui sa ei ole võimeline koostööks ja kompromissideks, siis võid ära unustada ettevõtluse kui elatusviisi enda jaoks, sest ilma koostööta ja kompromisse tegemata edukalt ettevõtet juhtida on pea ilmvõimatu.
Probleeme ja muresid on alati lihtsam lahendada ühiselt, selle asemel, et üritada kõigega ise toime tulla.

Soovin sulle edu ja loodan, et siit artiklist saadud info on sulle kasulik.
Artikli autor:
Karl Õkva
http://www.veebikuller.ee

Be Sociable, Share!
Karl Õkva on noor ettevõtja. Ta alustas oma e-poega juba 17 aastaselt. Oma e-poega http://www.veebikuller.ee püüab ta inimestele pakkuda paljusid erinevaid tooteid ühest kohast. Tema poe tootevalikusse kuulub: pesu, sporditarbed,parfümeeria, elektroonika ja ehted

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 830

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga